Spis treści:
Tajlandia swoją popularność zawdzięcza nie tylko pogodzie, jedzeniu i uśmiechniętym ludziom, ale także niskim cenom. Wygodnie można tutaj żyć już za 2,000 Złotych lub nieco mniej. Wszystko zależy od tego w której części kraju chcemy mieszkać i jaki styl życia preferujemy.
Ekspaci, przebywający dłużej w Krainie Uśmiechu, wydają miesięcznie więcej niż ci, którzy stawiają tutaj swoje pierwsze kroki. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że po dłuższym czasie tajskie jedzenie się nudzi i wielu skłonnych jest jeść częściej zachodnie jedzenie, a co za tym idzie, wydawać znacznie więcej. Ekspaci lubią także stwarzać sobie namiastkę zachodniego życia, a więc chodzenie do kina, na siłownię, czy do dobrych barów i restauracji to dla nich codzienność. Każdy jednak, przy dobrym gospodarowaniu pieniędzmi i zdrowej dozie rozsądku, może w Tajlandii żyć taniej niż w Europie.
Jeżeli masz zamiar zostać nauczycielem angielskiego w Tajlandii, to swoje zarobki musisz porównać do podstawowych kosztów życia. Poniżej znajdziesz wszystkie podstawowe wydatki ekspata w Krainie Uśmiechu.
Zobacz ile możesz zarabiać jako nauczyciel w Tajlandii.
Strona Ucz w Tajlandii jest cały czas w przygotowaniu. Poniższe informacje są niekompletne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jako pierwszy o nowych artykułach, zapisz się do newsletter’a!
Koszty życia w Tajlandii a lokalizacja
Koszty życia wahają się w zależności od lokalizacji. Obecnie północ Tajlandii wydaje się najtańsza. W Chiang Mai średni koszt utrzymania to około 20,000 – 25,000 Bahtów, czyli 2,000 – 3,000 Złotych. Niektórzy wydają tutaj więcej, ale jeżeli lubisz oszczędzać i nie bawią cię wypady do barów i picie piwa do rana to w Chiang Mai możesz utrzymać się także za 15,000 Bahtów.
W Bangkoku styl życia jest nieco bardziej ekstrawagancki i ekspaci chętniej korzystają z tego, że niedaleko mają wielkie centra handlowe, lepsze restauracje, galerie i teatry. Na dostatnie życie w Bangkoku, weekendowe wyjścia do kina, czy barów, zakupy w supermarketach i jedzenie w nieco lepszych knajpach, wydasz od 40,000 do 60,000 Bahtów, czyli 4,000 – 6,000 Złotych. Jeżeli jednak jesteś oszczędny i wiesz jak gospodarować pieniędzmi, lubisz proste, tajskie jedzenie, a do zachodnich restauracji chodzisz tylko przy szczególnych okazjach to w Bangkoku spokojnie utrzymasz się za 30,000 Bahtów miesięcznie.
Na wyspach życie jest prostsze i spokojniejsze. Mało tutaj rozrywek, na które wydaje się codziennie pieniądze. Zanim jednak zdecydujesz się zamieszkać na wyspie, sprawdź ceny. Phuket wydaje się jedną z najdroższych wysp, ale jest to też jedno z najpopularniejszych miejsc wśród ekspatów. Koh Phangan jest o wiele tańsza, ale także spokojniejsza i nie oferująca tylu rozrywek dla zachodnich mieszkańców co Phuket.
Na wyspach najdroższe wydaje się jedzenie. Jeżeli nie masz skutera i mieszkasz przy plaży to będziesz zmuszony stołować się w resortowych restauracjach, gdzie smażony ryż kosztuje od 60 Bahtów do 100. W takim wypadku najlepiej więc szukać lokum w większych miejscowościach na wyspach, gdzie możesz zrobić zakupy na lokalnym markecie i zjeść w typowo tajskich barach. Zakwaterowanie na wyspach wydaje się także tanie, bo za dom na Koh Phangan, czy Koh Tao, zapłacisz około 12,000 Bahtów, czyli tyle, ile za małe mieszkanie w Chiang Mai. Tutaj również możesz żyć spokojnie za około 20,000 – 30,000 miesięcznie.
Poszczególne koszty życia
Poniżej znajdziesz najważniejsze koszty życia w Tajlandii. Wymieniłam tutaj wszystko na co musisz wydać pieniądze regularnie. To jednak ile wydasz na rozrywki, czy podróże, jest zależne tylko i wyłącznie od Ciebie.
Wiza
W podstawowe koszty życia w Tajlandii musimy wliczyć również wizę. Oczywiście jest to temat szeroki i głęboki jak Zatoka Tajlandzka i o wizach pisałam też już wcześniej, ale warto tutaj przypomnieć, że typ wiz i ich koszty zależą od tego jaki sposób na życie w Tajlandii wybierzemy.
Wizy krótkoterminowe
Jeżeli do Krainy Uśmiechu wybierasz się na dłuższe wakacje, lub jesteś nomadą i chcesz spędzić w tropikach tylko kilka miesięcy, to najlepszym wyjściem będzie wybranie wizy turystycznej, która ważna jest 3 lub 6 miesięcy. Wizy non-immigrant przyznawane są osobom, które w Tajlandii otwierają swój biznes lub są legalnie zatrudnieni. Oczywiście najłatwiej dostać wizę pracowniczą kiedy zostaje się nauczycielem, ale można także spróbować dostać się na wolontariat lub rozpocząć kurs języka tajskiego.
Obecnie koszt 3-miesięcznej wizy turystycznej to 120 Złotych. Przy ubieganiu się o tę wizę musisz mieć potwierdzenie o posiadaniu minimum 20,000 Złotych na koncie. Możesz się o nią starać w placówkach dyplomatycznych Tajlandii poza granicami Królestwa. Wiza pozwala tylko na jeden wjazd do kraju.
Sześciomiesięczna wiza wielokrotnego wjazdu jest nieco bardziej kosztowna. Tutaj zapłacisz już 580 Złotych i również musisz mieć minimum 20,000 Złotych na koncie. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na tę wizę, będziesz musiał opuścić kraj co 2 miesiące, co także wiąże się z kosztami. O tę wizę musisz ubiegać się w swoim kraju zameldowania.
Wizy non-immigrant
Wizy non-immigrant są nie tylko kosztowniejsze, ale także załatwianie formalności to niekończące się wypełnianie dokumentów. Na stronie ambasady znajdziesz listę wymagań i warunków, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać taką wizę. Obecnie wiza dla nauczycieli kosztuje 600 Złotych i ważna jest na rok. Wiza biznesowa ważna na 3 miesiące kosztuje 250 Złotych, wiza wielokrotnego wjazdu na rok to koszt 600 Złotych. Jeżeli zdecydujesz się na tę ostatnią, pamiętaj, że z kraju będziesz musiał wyjeżdżać co 3 miesiące.
Kurs języka tajskiego to dość popularny sposób na pozostanie w Tajlandii na dłużej. W momencie pisania tego artykułu koszt kursu wraz z wizą to około 30,000 – 40,000 Bahtów, czyli 3,000 – 4,000 Złotych za rok.
Zobacz wszystko co musisz wiedzieć o wizach do Tajlandii.
Zakwaterowanie
Podobnie jak wszędzie na świecie, mieszkania w Tajlandii znajdujące się w centrum większych miast są znacznie droższe niż te, które znaleźć można na obrzeżach i w mniejszych miejscowościach. Bangkok jest prawdopodobnie najdroższym miejscen w Tajlandii jeżeli chodzi o zakwaterowanie, natomiast północ kraju jest znacznie tańsza. Koszt wynajmu nieruchomości na południu waha się zależnie od lokalizacji. Najdroższą wyspą jest obecnie Phuket. Natomiast tańsze wyspy to Koh Phangan oraz Koh Tao.
W Tajlandii wynająć możesz mieszkania w budynkach, które popularnie nazywane są kondominiami (condominium lub w skrócie condo). Najtańsze to kawalerki (studio flats), które składają się z jednego pokoju z łazienką i balkonem. Przypominają one bardziej pokoje hotelowe niż mieszkania.
Wynajęcie lokum z jedną sypialnią i pokojem gościnnym (1 bedroom apartment) nie jest trudne. Trzeba tutaj jednak zwrócić uwagę na metraż, gdyż owe mieszkanka to często kawalerki, podzielone na pół rozsuwanymi, plastikowymi drzwiami.
Bardzo często nomadzi i osoby, które lubią towarzystwo wynajmują pokój z innymi obcokrajowcami. Zmniejsza to oczywiście znacznie koszty utrzymania i pozwala na poznanie nowych ludzi.
Wynajęcie domu też nie jest trudne. Długoterminowi ekspaci wynajmują, lub kupują, nieruchomości na obrzeżach miast, z dala od zgiełku i smogu. Wynajem takiego domu może często okazać się tańsze niż utrzymanie mieszkania.
Internet w wynajmowanych mieszkaniach często jest darmowy, ale nie zawsze można na nim polegać. Dlatego często trzeba wykupić sobie dodatkowe łącze, które kosztuje około 500-700 Bahtów za miesiąc. Rachunki płaci się dodatkowo. W zależności od metrażu i zużycia prądu, opłaty mogą wynosić od 500 Bahtów do 2,000 Bahtów.
Średni koszt wynajmu w zależności od lokalizacji.
Bangkok
- 2 pokoje z 2 łazienkami, 65 metrów kwadratowych, centrum – 40,000 – 50, 000 Bahtów
- 1 pokój, 1 łazienka, 50 metrów kwadratowych, centrum – 30,000 – 35,000 Bahtów
- 1 pokój, 1 łazienka, 45 metrów kwadratowych, poza centrum – 12,000 – 20,000 Bahtów
- Kawalerka, 30 metrów kwadratowych, centrum – 13,000 – 16,000 Bahtów
- Kawalerka, 30 metrów kwadratowych, poza centrum – 8,000 – 9,000 Bahtów
- Dom, 4 sypialnie, 2 łazienki, poza centrum – 50,000 – 100,000 Bahtów (zależnie od standardu)
Chiang Mai
- 2 sypialnie, 2 łazienki, 65 metrów kwadratowych, centrum – 25,000 Bahtów
- 2 sypialnie, 2 łazienki, 65 metrów kwadratowych, poza centrum – 18,000 – 20,000 Bahtów
- 1 sypialnia, 1 łazienka, 50 metrów kwadratowych, centrum – 15,000 Bahtów
- 1 sypialnia, 1 łazienka, 50 metrów kwadratowych, poza centrum, – 13,000 Bahtów
- Kawalerka, 30 metrów kwadratowych, centrum – 10,000 Bahtów
- Kawalerka, 30 metrów kwadratowych, poza centrum – 5,000 – 8,000 Bahtów
- Dom, 4 sypialnie, 2 łazienki, centrum – 50,000 Bahtów
- Dom, 4 sypialnie, 2 łazienki, poza centrum – 15,000 – 25,000 Bahtów
Phuket
- 2 sypialnie, 2 łazienki, 65 metrów kwadratowych, centrum – 32,000 Bahtów
- 2 sypialnie, 2 łazienki, 65 metrów kwadratowych, poza centrum – 16,000 Bahtów
- Kawalerka, 30 metrów kwadratowych, centrum – 22,000 Bahtów
- Kawalerka, 30 metrów kwadratowych, poza centrum – 13,000 Bahtów
Jedzenie
Tajlandia to raj dla smakoszy. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Uliczne jedzenie jest wszędzie i można się nim cieszyć za naprawdę niską cenę. Bardzo często jednak dania sprzedawane na takich stoiskach są smażone lub duszone na oleju, a więc nie jest to idealne rozwiązanie dla chcących dbać o linię.
Tajowie się nie objadają, za to bardzo lubią podjadać między posiłkami. Dlatego musisz przywyknąć do tego, że porcje w Krainie Uśmiechu są małe i nie zawsze zaspokoją głód. Na szczęście nie trudno tutaj o przekąski, dzięki którym można przetrwać do kolejnego posiłku.
Gotowanie w Tajlandii generalnie się nie opłaca. Zakupy na markecie na jeden posiłek często wynoszą o wiele więcej niż danie w lokalnym barze. Dlatego też większość tutejszych mieszkań nie posiada w pełni funkcjonalnej kuchni.
Najlepsze jest na ulicznych stoiskach, których wszędzie jest pełno. Już za 35 Bahtów zjesz zupę z nudlami i z kurczakiem lub danie z ryżem i dodatkami. W Tajlandii je się więcej ryżu i nudle to naprawdę rzadkość. Najpopularniejsze danie to Pad Thai, które serwowane jest w bardziej turystycznych miejscach i nie zobaczysz go w ofercie typowo tajskich restauracji. Cena więc może być niekiedy nieco zawyżona, ale 35-40 Bahtów to przeważnie standardowy koszt tej sławnej tajskiej potrawy.
Dużą popularnością wśród obcokrajowców cieszą się także zielone, czerwone lub żółte curry, które serwowane są z mięsem i warzywami, oraz ryżem. Są to nieco droższe dania i za jedną porcję zapłacisz około 40-50 Bahtów.
Jeżeli po posiłku nadal jesteś głodny, to na pewno na swojej drodze zobaczysz grille. Grillowane grzyby lub mięso kosztują tylko 10 Bahtów i są świetną przekąską.
Na deser najlepsze są owoce. Mała torebka ananasa, czy arbuza to koszt 10 – 20 Bahtów!
Alkohol i napoje
Alkohol w Tajlandii jest dość drogi. Jeżeli lubisz wychodzić w weekendy na spotkania z przyjaciółmi lub na całonocne imprezy, to na pewno wydasz nieco więcej. Jedna duża butelka lokalnego piwa Leo kosztuje 100 Bahtów. W klubach w stolicy może kosztować jeszcze raz tyle.
Mocniejsze alkohole są ogólnie dostępne, ale cena może nieco odstraszyć tych, którzy w Tajlandii chcą zamieszkać nieco dłużej lub już przyzwyczaili się do lokalnych cen.
Jeżeli więc nie chcesz wydawać więcej pieniędzy na whiskey, możesz spróbować lokalnego rumu. Butelka Sangsoma w 7-11 kosztuje 250 Bahtów. Nie jest to alkohol najwyższej jakości, ale jeżeli chcesz oszczędzić to jest to na pewno dobry wybór.
W Tajlandii dużą popularnością cieszą się shake’i i smoothie. Duży kubek takiego napoju na lokalnym stoisku kosztuje od 30 do 50 Bahtów.
Nie zapomnij pić w Tajlandii wody! W 7-11 kupisz 5 litrową butelkę za 30 Bahtów. W niektórych budynkach możesz zamówić tygodniową dostawę wody w butelkach i za jedną skrzynkę zapłacisz 100 Bahtów. Na ulicy często też stoją maszyny, gdzie za 5 Bahtów napełnisz duży karnister wody. Dobrze jest też pamiętać, że w lokalnych barach woda jest darmowa kiedy zamówisz jedzenie.
W Tajlandii znajdziesz duży wybór dań wegetariańskich. W lokalnych barach w ofercie jest często bufet. Tutaj możesz zamówić ryż z paroma dodatkami, takimi jak smażone warzywa z tofu, curry ze słodkim ziemniakiem lub dynią, czy przeróżne kiełki i zieleninę w tajskich przyprawach. Cena jednego dodatku z ryżem to około 20-30 Bahtów.
Wielu obcokrajowców lubuje się w nieco droższych wegetariańskich lokalach, gdzie w menu są też dania wegańskie i nie dodaje się do nich glutamianu sodu, który jest w prawie wszystkich innych tajskich daniach. W takich miejscach ceny są znacznie wyższe i tutaj za jedno danie z ryżem zapłacisz od 70 do 120 Bahtów.
W Tajlandii nie brakuje zachodniego jedzenia. Jednak nie zawsze jest ono dobre i naprawdę trzeba wiedzieć gdzie się udać, żeby zjeść coś smacznego w rozsądnej cenie. Tajowie też nie za bardzo znają się na zachodniej kuchni i poza włoskimi i amerykańskimi restauracjami wybór jest raczej mały. W porównaniu z tajskimi potrawami koszt steka, hamburgera, pizzy, czy makaronu z sosem jest bardzo wysoki. I tak za dobrą pizzę, czy za hamburgera zapłacisz 150-250 Bahtów, a za spaghetti około 100 -150 Bahtów. Śniadanie ze smażonym jajkiem i parówką kosztuje także około 100 Bahtów.
Transport
Transport w Tajlandii jest tani w porównaniu do Europy.
W Bangkoku możesz korzystać z wielu opcji. Tak zwany BTS, czyli naziemna kolej jest nowoczesna i szybka. Linie jednak nie obejmują całości miasta i, aby dojechać nieco dalej poza centrum, będziesz musiał przesiąść się w taksówkę lub autobus. BTS ma jednak to, co bardzo ceni się w Tajlandii – klimatyzację i także dzięki niej podróże taką kolejką są przyjemne. Średnia cena biletu to 15 – 52 Bahtów w zależności od tego gdzie się chce jechać.
Autobusy w Bangkoku to skomplikowana sprawa i jeżeli jest to twój pierwszy pobyt w stolicy to na pewno będzie ci się łatwo zgubić wśród różnych linii i braku rozkładów jazdy. Cena jednorazowego biletu wacha się od 7 do 8 Bahtów.
Nie byłoby mowy o transporcie w Bangkoku gdybyśmy nie wspomnieli o łódkach, tzw. express boats. Bangkok to jedyne miejsce na świecie, gdzie sieć wodnych tramwajów jest tak rozwinięta. Przystanki są łatwe do znalezienia, a taką łódką można dostać się niemal wszędzie. Minusem jest brak klimatyzacji i ścisk jaki panuje w godzinach szczytu. Bilet w jedną stronę kosztuje 15 Bahtów.
Kolejnym popularnym środkiem transportu w Bangkoku są taksówki motorowe. Już za 20 Bahtów możesz śmigać przez ulice miasta na tyle skuterka. Taka taksówka dowiezie cię w każde miejsce i o każdej porze.
Zwykłe taksówki w Bangkoku mają złą sławę ze względu na kierowców, którzy bardzo często oszukują i odmawiają włączenia licznika. Zanim więc wsiądziesz upewnij się, że kierowca zgodzi się zabrać cię z włączonym licznikiem. Kurs zaczyna się od 40-50 Bahtów.
Tuk tuki są najdroższą formą transportu w stolicy i jest to opcja, którą wybierają głównie turyści.
W Chiang Mai transport jest mniej rozwinięty. Tutaj najpopularniejsze są tzw. songthaewy, duże pick upy, które za 20 Bahtów zawiozą cię gdzie tylko chcesz.
Oprócz tego w Chiang Mai po ulicach śmigają tuk tuki, które tak jak w Bangkoku, są o wiele droższe. Kurs kosztuje od 100 Bahtów w górę.
Południe kraju nie oferuje zbyt wielu opcji transportu. Na niektórych wyspach znajdziesz taksówki motocyklowe, których ceny wahają się, zależnie od tego, gdzie chcesz dojechać. Najpopularniejsze są jednak songthaewy, ale tutaj za kurs zapłacisz więcej niż w Chiang Mai, bo już 50-70 Bahtów za osobę.
Ruch drogowy w Tajlandii może na początku przerażać. Ja jednak jestem zwolenniczką posiadania własnego transportu, który daje nieograniczone możliwości. Sama jeżdżę skuterem i uważam, że jest to doskonały sposób na poznanie miasta i okolic.
Wielu ekspatów wybiera kupno lub wynajem własnego transportu. Skutery to najpopularniejszy środek transportu. Kupno używanego skutera nie jest trudne i za paroletni pojazd zapłacisz około 20,000-25,000 Bahtów. Wynajem, w zależności od modelu i pojemności silnika kosztuje 150-250 Bahtów za jeden dzień.
Kupno samochodu wybierają osoby, które w Tajlandii mają swój własny biznes lub które lubią podróżować nieco bezpieczniej. Starsze modele samochodu można dostać w podobnej cenie jak skuter. Wynajem samochodu osobowego kosztuje około 1,000 – 2,000 Bahtów za jeden dzień.
Ubezpieczenie
Jedną z powtarzających się rad jakie daję przyszłym ekspatom to pamiętanie o ubezpieczeniu medycznym. Koszty opieki zdrowotnej w Tajlandii są niskie, ale jeżeli nagle zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, rachunek za szpital może osiągnąć niebotyczne rozmiary. Warto więc nieco zainwestować i mieć spokojną głowę.
W Polsce obecnie mamy jedynie ubezpieczenia podróżnicze, czyli krótko terminowe ubezpieczenia, które nie obejmują np. pobytu w szpitalu przy zachorowaniu na raka i inne przewlekłe choroby. Nie jest to więc ubezpieczenie idealne dla nomadów, czy ekspatów. Polisy długoterminowe można wykupić od firm zagranicznych, takich jak Bupa, czy American Express. Koszt jednak takiego ubezpieczenia sięga tysiąca dolarów lub więcej rocznie.
Jeżeli posiadasz wizę i pozwolenie na pracę możesz wykupić ubezpieczenie medyczne od tajskiej firmy. Tajskie banki oferują ubezpieczenia za 25,000 Bahtów za rok.
Dobrym wyjściem dla nomadów jest ubezpieczenie od World Nomads, które kosztuje 1, 300 Bahtów miesięcznie.
Koszty leczenia w Tajlandii
Jeżeli przydarzy ci się wypadek lub zachorujesz to na pewno będziesz musiał udać się do lekarza. Szpitale w Tajlandii są bardzo nowoczesne i oferują kompleksową opiekę medyczną. W każdym szpitalu możesz się zarejestrować i zobaczyć z wybranym specjalistą. Koszt wizyty to 500 Bahtów. Bądź jednak przygotowany na dodatkowe koszty, bo lekarze w Tajlandii przepisują góry leków, które trzeba wykupić w szpitalnej aptece, oraz zalecają dodatkowe badania. A więc jeżeli przyjdzie ci się leczyć w Tajlandii to jednorazowo możesz wydać nawet 2,500 Bahtów.
W tutejszych aptekach możesz wykupić sobie leki bez recepty. Antybiotyki sprzedawane są jak cukierki, podobnie jak środki antykoncepcyjne. W niektórych aptekach dostaniesz także tabletki uspokajające i nasenne. Ceny są w miarę niskie. Paracetamol kosztuje 20 Bahtów, a małe opakowanie antybiotyków to 50-150 Bahtów.
Pozostałe koszty
Życie w Tajlandii to oczywiście więcej niż tylko jedzenie, picie i zakwaterowanie. Jako ekspata, czy nomad, będziesz chciał na pewno dobrze spędzić swój czas wolny. W Krainie Uśmiechu jest wiele rzeczy, którymi możesz się zająć poza godzinami pracy.
Podróże
W Tajlandii i w Azji podróżowanie jest tanie i łatwe. Z Bangkoku loty na wyspy, czy do sąsiednich krajów są jednymi z najtańszych na całym kontynencie. Już za 500 Bahtów możesz udać się na jedną z rajskich plaż. Za nieco więcej wybierzesz się na weekend do Wietnamu, czy na Filipiny.
Chiang Mai ma nieco droższe loty, bo często kosztują 2 razy tyle co te z Bangkoku. Miasto jednak posiada doskonałą sieć komunikacji i transportu.
Jeżeli loty są dla ciebie za drogie, to możesz zawsze skorzystać z transportu lądowego. Autobus z Chiang Mai do Vientiane w Laosie kosztuje 700 Bahtów. Tyle samo kosztuje autobus ze stolicy na południe kraju.
Rozrywka
Wszystkie większe ośrodki miejskie w Tajlandii oferują szereg barów i klubów nocnych. Alkohol w Tajlandii jest w tych samych cenach co w Polsce, a więc często na całonocną imprezę możesz wydać 1,000 – 2,000 Bahtów.
W Bangkoku i w Chiang Mai są kina, które znajdują się zawsze w centrach handlowych i grają wszystkie większe filmy. Koszt biletu to 150 Bahtów.
Parki wodne i baseny można znaleźć przy hotelach. Jednorazowe wejście kosztuje od 50 do 100 Bahtów. Jeżeli lubisz sport i chciałbyś skorzystać z siłowni to możesz wykupić miesięczny karnet. Za wejście do nowoczesnej siłowni zpałacisz około 5,000 – 8,000 Bahtów za 6 miesięcy. Pamiętaj, że w Tajlandii jest wiele miejsc, gdzie możesz ćwiczyć za darmo. Parki, przyrzeczne ścieżki dla biegaczy są tutaj bardzo popularne.