Spis treści:
Przenosiny do Krainy Uśmiechu nie muszą być stresujące. Wystarczy, że się dobrze zorganizujesz i zrobisz dokładne rozeznanie przed wyjazdem.
Przygotowania zacznij jak najwcześniej. Zrób listę rzeczy do zrobienia. Podziel je na ważne i te, które mogą nieco poczekać i stopniowo wykreślaj z niej te punkty, które udało Ci się wykonać. Nie odkładaj niczego na później. Im szybciej uporasz się z formalnościami, tym lepiej.
Dokumenty
Najpierw sprawdź czy masz odpowiednie kwalifikacje, aby zostać nauczycielem w Tajlandii. Jeżeli je posiadasz, przygotuj poniższe dokumenty.
- Dyplom wyższej uczelni – musisz być w stanie przedstawić dowód ukończenia studiów. Jeżeli uczelnia wystawiła Ci oficjalne kopie dyplomu, dobrze jest wziąć je ze sobą. Możesz także zeskanować go i trzymać na dysku w formie elektronicznej, i wydrukować kiedy zostaniesz poproszony o przedstawienie dyplomu. Musisz także posiadać oryginalne tłumaczenie zrobione przez tłumacza przysięgłego na język angielski.
- Odpis z indeksu – nie wszystkie szkoły go wymagają, ale warto mieć ze sobą odpis z indeksu również przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego.
- Certyfikaty – certyfikat ukończenia kursu TEFL warto dołączyć do dokumentów. Nie jest on wymagany przez prawo, ale wiele szkół woli zatrudniać nauczycieli po tym kursie. Przydaje się on w szczególności tym, których język angielski nie jest pierwszym językiem, a więc także i Tobie (chyba, że posiadasz paszport brytyjski lub amerykański). Jeżeli posiadasz dodatkowe kursy z pedagogiki lub studia uzupełniające, dodaj je także do swoich dokumentów.
- Zaświadczenie o niekaralności – uzyskasz je przez internet lub w punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego. Pamiętaj, aby przetłumaczyć je również na język angielski.
- CV ze zdjęciem – warto już przed wyjazdem napisać krótkie CV. Nie martw się, że nie masz doświadczenia w pracy w szkole. Może udzielałeś kiedyś korepetycji? Jeżeli nie, to w rubryce doświadczenie wpisz historię zatrudnienia. Dlatego też warto zrobić stacjonarny kurs TEFL, gdyż zawiera on praktyki w szkołach, które możesz wpisać do CV jako doświadczenie. Zobacz jak powinno wyglądać Twoje CV.
Kwalifikacje
Aby zostać nauczycielem angielskiego w Tajlandii nie musisz być po pedagogice, czy studiach specjalistycznych. Tutaj od belfrów nie wymaga się aż tyle, co w Europie. Oto kwalifikacje, które musisz posiadać, aby zostać nauczycielem angielskiego w Tajlandii.
Studia
Musisz posiadać dyplom ukończenia wyższej uczelni, nieważne jakiej i nieważne jaki przedmiot studiowałeś. Liczy się papier. Najniższy stopień jaki musisz posiadać to licencjat. Jeżeli ukończyłeś studia magisterskie, to na pewno masz większe szanse na zdobycie pracy w prywatnej szkole i na lepsze zarobki. Z niższym stopniem możesz również łatwo znaleźć pracę.
Osoby, które studiowały przedmioty takie jak matematyka, fizyka, geografia, czy biologia mogą starać się o pozycje nauczycieli tych właśnie przedmiotów. Ostatnio popularni są także nauczyciele muzyki, wychowania fizycznego i plastyki. W tym przypadku nie musisz mieć odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku, ale musisz mieć pasję i wiedzieć jak uczyć tych przedmiotów innych.
Kurs TEFL
Kurs TEFL nie jest wymagany, aby dostać pracę nauczyciela w Tajlandii. Natomiast bardzo wiele szkół wymaga tego certyfikatu. Myślę, że kurs przyda Ci się ze względu na to, że język angielski nie jest Twoim pierwszym językiem.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o kursach TEFL.
Certyfikat TOEIC lub IELTS
Jeśli masz obywatelstwo polskie lub kraju nie-anglojęzycznego, musisz posiadać jeden z certyfikatów:
- TOEIC (Test of English for International Communication): Minimalny wynik 600.
- IELTS (International English Language Testing System): Minimalny wynik 5.0.
Czytaj więcej o tych certyfikatach.
Doświadczenie
Od nauczycieli angielskiego w Tajlandii wymaga się, że będą mieli oni jakieś doświadczenie. Jeżeli kiedyś udzielałeś korepetycji z jakiegokolwiek przedmiotu, prowadziłeś kółko zainteresowań, udzielałeś się charytatywnie i miałeś kontakt z dziećmi, dodaj wszystkie te doświadczenia do swojego CV.
Wiele kursów TEFL oferuje obecnie praktyki w szkołach, które również możesz zaliczyć jako doświadczenie.