Aby legalnie pracować w Tajlandii potrzebujesz pozwolenia na pracę i wizę non-immigrant B. Oba dokumenty możesz otrzymać tylko jeżeli masz ofertę pracy i Twój pracodawca może wystawić Ci odpowiednie zaświadczenia.
Jeżeli zatrudnienia masz zamiar szukać dopiero na miejscu to najlepiej jeżeli w paszporcie masz wizę turystyczną, którą później zamienisz łatwo na wizę non – immigrant, a następnie będziesz mógł ubiegać się o zezwolenie na pracę.
Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o wizach turystycznych i wizie non-immigrant. Więcej o zezwoleniach na pracę znajdziesz pod tym linkiem.
Strona Ucz w Tajlandii jest cały czas w przygotowaniu. Poniższe informacje są na razie niekompletne. Jeżeli chcesz usłyszeć o nowych artykułach jako pierwszy, zapisz się do newsletter’a!
Rodzaje wiz do Tajlandii
Wiz do Tajlandii jest parę, ale Ciebie na tym etapie interesują dwie: turystyczne i non-immigrant B. Do tych dwóch dodałam jeszcze informacje o pozwoleniu na wjazd, o które nie musisz się wcześniej starać.
Wizy turystyczne
Jeżeli nie mogę mieć wizy non-immigrant przed przyjazdem do Tajlandii, to jaką wizę powinienem mieć? – na pewno zapytasz.
Najlepiej w paszporcie mieć wtedy wizę turystyczną na 3 lub 6 miesięcy. Jest to najłatwiejszy sposób, aby móc w Tajlandii zostać na nieco dłużej i dać sobie czas na znalezienie pracy, czy zrobienie kursu TEFL.
Czytaj więcej o wizach turystycznych.
Jeżeli masz wizę turystyczną możesz zamienić ją na wizę non-immigrant an terenie Tajlandii. Nie jest to proste, ale jak najbardziej możliwe.
Wiza non-immigrant B
Zaczniemy od najważniejszych informacji.
Wiza non-immigrant B pozwala Ci na legalną pracę na terenie Królestwa. Niestety, nie możesz otrzymać jej jeżeli w Tajlandii nie masz zatrudnienia. Jeżeli masz zamiar szukać pracy, to wizę non-immigrant otrzymasz dopiero po znalezieniu zatrudnienia. Wówczas wszelkie formalności powinna załatwić za Ciebie szkoła. Do wypełnienia podania o wizę potrzebny jest cały plik dokumentów, w większości w języku tajskim. Dlatego ważne jest, aby Twój przyszły pracodawca załatwił za Ciebie wszelkie formalności.
Czytaj więcej o wizie non-immigrant.
Dowiedz się więcej o zezwoleniu na pracę.
Jak zamienić wizę turystyczną na wizę non-immigrant B?
Pozwolenie na wjazd
Pozwolenie na wjazd najłatwiej jest dostać. Jest to po prostu pieczątka, którą wbija Ci na lotnisku do paszportu urzędnik. Pozwala Ci ona zostać w Tajlandii na 30 dni. Problem jednak jest taki, że przed upływem miesiąca musisz wyjechać z kraju i wrócić z powrotem, co daje Ci pozwolenie na pobyt na kolejne 30 dni. Ale uwaga: jest to tylko w wypadku podróżowania drogą powietrzną. Jeżeli granicę przekroczysz drogą lądową, dostaniesz tylko pozwolenie na pobyt na 15 dni. Do tego, taką podróż możesz odbyć tylko raz w roku kalendarzowym.
Według mnie, nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż pozwolenie na wjazd nie daje Ci możliwości zamieniania go na wizę non-immigrant na terenie kraju i aby ją zdobyć musisz wyjechać do kraju ościennego. Jest to strata czasu i pieniędzy.
Ja zamienić visa exemption na wizę non – immigrant B.