Przenosiny do Krainy Uśmiechu nie muszą być stresujące. Wystarczy, że się dobrze zorganizujesz i zrobisz dokładne rozeznanie przed wyjazdem.
Przygotowania zacznij jak najwcześniej. Zrób listę rzeczy do zrobienia. Podziel je na ważne i te, które mogą nieco poczekać i stopniowo wykreślaj z niej te punkty, które udało Ci się wykonać. Nie odkładaj niczego na później. Im szybciej uporasz się z formalnościami, tym lepiej.
Dokumenty
Najpierw sprawdź czy masz odpowiednie kwalifikacje, aby zostać nauczycielem w Tajlandii. Jeżeli je posiadasz, przygotuj poniższe dokumenty.
- Dyplom wyższej uczelni – musisz być w stanie przedstawić dowód ukończenia studiów. Jeżeli uczelnia wystawiła Ci oficjalne kopie dyplomu, dobrze jest wziąć je ze sobą. Możesz także zeskanować go i trzymać na dysku w formie elektronicznej, i wydrukować kiedy zostaniesz poproszony o przedstawienie dyplomu. Musisz także posiadać oryginalne tłumaczenie zrobione przez tłumacza przysięgłego na język angielski.
- Odpis z indeksu – nie wszystkie szkoły go wymagają, ale warto mieć ze sobą odpis z indeksu również przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego.
- Certyfikaty – certyfikat ukończenia kursu TEFL warto dołączyć do dokumentów. Nie jest on wymagany przez prawo, ale wiele szkół woli zatrudniać nauczycieli po tym kursie. Przydaje się on w szczególności tym, których język angielski nie jest pierwszym językiem, a więc także i Tobie (chyba, że posiadasz paszport brytyjski lub amerykański). Jeżeli posiadasz dodatkowe kursy z pedagogiki lub studia uzupełniające, dodaj je także do swoich dokumentów.
- Zaświadczenie o niekaralności – uzyskasz je przez internet lub w punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego. Pamiętaj, aby przetłumaczyć je również na język angielski.
- CV ze zdjęciem – warto już przed wyjazdem napisać krótkie CV. Nie martw się, że nie masz doświadczenia w pracy w szkole. Może udzielałeś kiedyś korepetycji? Jeżeli nie, to w rubryce doświadczenie wpisz historię zatrudnienia. Dlatego też warto zrobić stacjonarny kurs TEFL, gdyż zawiera on praktyki w szkołach, które możesz wpisać do CV jako doświadczenie. Zobacz jak powinno wyglądać Twoje CV.
Fundusze
Tajlandia uchodzi za tani kraj. Jeżeli do Tajlandii przyjeżdżasz na wakacje z Polski, tutejsze ceny będą wydawały Ci się porównywalne do tych w kraju. Dopiero kiedy osiada się w Królestwie na dłużej można naprawdę przekonać się, że jest tutaj taniej niż w jakimkolwiek miejscu w Europie.
Nie oznacza to jednak, że możesz przyjechać do Tajlandii bez pieniędzy. Ciągle zdarzają się przypadki, kiedy niedoszli nauczyciele zjawiają się z pustymi kieszeniami i muszą prosić o pożyczkę, aby wrócić do kraju. Jestem pewna, że nie chcesz skończyć tak jak oni. Pieniądze są ważne, a przy wyprowadzce do nowego kraju musisz być bardzo dobrze przygotowany pod względem finansowym. Warto przyjechać do Tajlandii z odłożonymi oszczędnościami.
Zobacz ile kosztuje życie w Tajlandii, dodaj do tego 20%. Tyle mniej więcej będziesz potrzebował na start. Przygotuj się także na to, że możesz przez co najmniej miesiąc nie znaleźć zatrudnienia, a wypłatę otrzymasz dopiero po przepracowaniu odpowiedniej ilości dni.
Dowiedz się ile możesz zarabiać pracując w Tajlandii.
Wiza
Wiza często spędza sen z powiek wielu osobom, które przyjeżdżają do Tajlandii. Jest to na pewno skomplikowana sprawa, o której należy myśleć na długo przed wyjazdem.
Aby pracować w Tajlandii legalnie, musisz mieć wizę non-immigrant, oraz pozwolenie na pracę. Nie możesz ich zdobyć przed znalezieniem pracy i przed przyjazdem do Tajlandii jeżeli do Królestwa wybierasz się na własną rękę, bez pomocy pośredników.
Jak więc zdobyć oba dokumenty?
Najlepiej jeżeli wyrobisz sobie wizę turystyczną na 3 lub na 6 miesięcy. Po znalezieniu pracy, twoja szkoła powinna pomóc Ci z formalnościami. Najprawdopodobniej Twój pracodawca powie Ci, że musisz wyjechać z kraju i ubiegać się o wizę non-immigrant w Laosie lub Malezji. Oznacza to dodatkowe koszty za zakwaterowanie i transport, oraz czas, za który Ci nikt nie zapłaci. Możliwe jest jednak zamienienie wizy turystycznej na non-immigrant na terenie Tajlandii.
Dowiedz się więcej o wizach do Tajlandii.
Ubezpieczenie
Nigdy nie wyjeżdżaj za granicę bez odpowiedniego ubezpieczenia – to jest jedna z moich rad numer jeden. Możesz uważać się za szczęściarza lub osobę, która zawsze jest zdrowa i nie wierzyć, że może Ci się coś stać. Wypadki jednak chodzą po ludziach i naprawdę warto się ubezpieczyć.
Na początku pobytu w Tajlandii możesz wykupić ubezpieczenie podróżnicze. Wystarczy Ci ono na pierwsze miesiące. Ubezpieczenia podróżnicze do Tajlandii często chronią cię jeżeli ulegniesz wypadkowi, linie lotnicze zgubią Twój bagaż lub jeżeli odwołają Ci lot. Jest to bardzo dobra opcja tymczasowa. W Polsce najpopularniejsza jest Karta Młodych, która jest stosunkowo tania.
Pamiętaj jednak, że w razie wypadku i ubiegania się o odszkodowanie, firma ubezpieczeniowa będzie wymagała od Ciebie biletu powrotnego do Polski. Ubezpieczenie turystyczne nie jest bowiem zaprojektowane dla tych, którzy chcieliby zamieszkać gdzieś na dłużej.
Jedną z innych opcji jest ubezpieczenie World Nomads, które nie ogranicza Cię w ten sposób. Możesz używać je prawie w każdym kraju i nie musisz przedstawiać biletu powrotnego. Polisa jest dość kosztowna, ale jeżeli szukasz szybkiego rozwiązania, to jest to idealna opcja.
Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach podróżniczych.
Wielu ekspatów korzysta z ubezpieczeń medycznych. Tego typu polisy nie istnieją jeszcze w Polsce. Dlatego wykupienie jej może wiązać się z wysokimi cenami.
Ubezpieczenie medyczne pokrywa koszty leczenia w razie wypadku lub zachorowania, bez względu na to czy jest to choroba przewlekła, czy też nie. Wiele polis zawiera także wizyty kontrolne, cytologię, a nawet urlop macierzyński. Warto się takim ubezpieczeniem zainteresować, jeżeli cierpisz na dolegliwości typu cukrzyca lub jeżeli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka, czy inne podobne choroby, lub też masz 45 lat i więcej.
Więcej o ubezpieczeniach medycznych dla nauczycieli.
Zadbaj o zdrowie
Tajlandia to kraj rozwijający się i nie jest tutaj aż tak czysto jak w Europie. Jedzenie przygotowuje się na ulicy, często nie posiadając przy tym zaplecza ani lodówek. Wydawać by się mogło, że łatwo tutaj o zarażenie się groźnymi chorobami. Na szczęście, tak nie jest. Jeżeli dobrze się zabezpieczysz przed wyjazdem, powinieneś w Tajlandii cieszyć się dobrym zdrowiem.
Na około 6 miesięcy przed wyjazdem powinieneś pomyśleć o szczepieniach. Na stronie medycyny tropikalnej znajdziesz całą listę zalecanych szczepionek. Nie musisz się na nie wszystkie szczepić! Niektóre z nich są zupełnie niepotrzebne. Na przykład, na wściekliznę powinieneś zaszczepić się tylko wtedy, kiedy masz zamiar pracować ze zwierzętami lub przebywać o cały dzień jazdy autobusem od najbliższego szpitala. W przeciwnym razie możesz pominąć tę drogą szczepionkę.
W Tajlandii tylko w niektórych regionach panuje malaria i nie jest ona bezpośrednim zagrożeniem, jeżeli nie przebywasz akurat w głębokiej dżungli. Przyjmowanie więc leków przeciw malarycznych jest stratą pieniędzy, a także dobrego samopoczucia, gdyż często wywołują one mdłości i bóle brzucha.
Czytaj więcej o szczepionkach do Tajlandii.
Pamiętaj, że opieka zdrowotna w Tajlandii jest na najwyższym poziomie, ale zawsze należy zadbać o siebie zarówno przed jak i w czasie pobytu.
Lot
Najbardziej oczywiste zostawiłam na koniec.
Obecnie loty do Tajlandii są bardzo tanie. Możesz skorzystać z wyszukiwarek takich jak Skyscanner. Jeżeli dobrze poszukasz to może znajdziesz lot poniżej $200.